eclareon GmbH

Hakkında

eclareon enerji ve çevre teknolojileri alanında uzmanlaşmış olan, şirket sahibi tarafından idare edilen ve şirket merkezi Berlin’de bulunan bir danışmanlık şirketidir. eclareon; şirketlere, bakanlıklara, kamu kurum eclareonve kuruluşlarına, Avrupa Birliği Komisyonu ile ticaret birliklerine danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Kuruluş yılı olan 2000 yılından günümüze kadar eclareon, 20’yi aşkın danışmanlık projesi Türkiye’de olmak üzere 400’ün üzerinde danışmanlık işini başarıyla gerçekleştirmiştir. Berlin’deki şirket merkezinde 30 danışmanı çalışmaktadır.

Konu Alanları & Uzmanlık

eclareon; 2007 yılından bu yana Türkiye’de yenilenebilir enerjinin, enerji verimliliğinin ve diğer çevre teknolojileri çözümlerinin yaygınlaştırılmasına yönelik projeleri düzenli olarak uygulamaktadır. Bu projeler çoğunlukla Türk yönetimine ileri eğitimlerin verilmesine ve Türk ve Alman şirketleri arasında veya her iki ülkenin bilim kurum ve kuruluşları arasında ticari işbirliğinin tesis edilmesine yönelik olmaktadır.

Hizmetler

eclareon’un, kapsamlı danışmanlık hizmetlerinin sunulduğu üç departmanı bulunmaktadır:

1. Siyasi danışmanlık (Policy Consulting) departmanı, yenilenebilir enerjiye ve enerji verimliliğine yönelik siyasi ve hukuki çerçeve koşullarına odaklanmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik ve sıcaklık elde edilmesine yönelik destekleme politikaları ve idari engeller ile bunların elektrik şebekelerine ve pazarlara entegrasyonu bizim ana konularımızı oluşturmaktadır. Deneyimli ve çok dilli uzmanlardan oluşan ekibimizle, Avrupa Birliği’ne üye olan bütün ülkelerde ve bunun yanı sıra Avrupa dışındaki önemli ülkelerin pazarlarında derinlemesine araştırmalar yapabilmekteyiz. Örneğin Avrupa Birliği Komisyonu için birçok kez enerji piyasasını ve onun hukuki çerçevesini kapsamlı bir şekilde analiz etmiş bulunmaktayız; proje örneklerine bakınız.

2. İş geliştirme danışmanlığı (Business Consulting) departmanı, enerji ve çevre teknolojileri alanına yönelik iş modellerini ve ticari projeleri analiz etmekte ve değerlendirmektedir. Bu kapsamda bizden tekrar tekrar talep edilen ana yetkinlikler iş modellerinin ve finansal modellerin oluşturulması, Pazar ve sanayi analizlerinin yapılması ve şirketlere işlerini uluslararası düzeyde geliştirmelerinde destek sağlanması şeklindedir. Bu hizmetlerimiz çerçevesinde şirketlere yönelik teşvik programlarından da yararlanmaktayız. Örneğin şu anda Alman teşvik programı „develoPPP“ kapsamında Türkiye’deki sanayi sektörü ile birlikte binalarda enerji verimliliği konusunda bir başka ileri eğitim projesini daha gerçekleştirmekteyiz; proje örneklerine bakınız.

3. Ticareti teşvik (Business Promotion) departmanı; yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve çevre teknolojileri alanında faaliyet gösteren şirketleri, siyaset ve bilim temsilcilerini biraraya getirmektedir. Biz; orta ve büyük ölçekli işletmeler, uluslararası ve Alman siyasi karar alıcılar ile bilim temsilcileri için çalışıyor ve yurtdışına konuya özgü delegasyon gezileri ve uluslararası konferanslar organize ediyoruz. 2007 yılından bu yana Federal hükümetin enerji ihracat inisiyatifi kapsamında Türkiye’de bulunan Alman-Türk Sanayi ve Ticaret Odası ile birlikte 11 delegasyon gezisi ve Türk-Alman ihtisas konferansı organize etmiş bulunmaktayız. Her iki ülkenin enerji ve çevre sektörlerinde faaliyet gösteren şirket temsilcilerini biraraya getirmek amacıyla, merkezi Berlin’de bulunan Almanya İş Hayatı Dernekleri Konfederasyonu ve Berlin-Brandenburg Energy Network e.V. (BEN; Berlin-Brandenbug Enerji Ağı Derneği) ile birlikte Türkiye’ye birçok gezi ve yine Türkiye’de çok sayıda ihtisas konferansı gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Şu anda ise Türkiye’de ilk defa su yönetimine yönelik bir etkinliği düzenlemeyi planlamaktayız.

Hedef Grupları

  • Enerji ve çevre sektöründe faaliyet gösteren şirketler
  • Yatırımcılar ve bankalar
  • Ulusal bakanlıklar
  • Kamu ajansları
  • Avrupa Birliği Komisyonu’nun müdürlükleri
  • Ticaret birlikleri

Proje örnekleri